Bacakta Sivilce Neden Olur? Sebebi Aşırı Terleme Olabilir!

tarafından
54
Bacakta Sivilce Neden Olur? Sebebi Aşırı Terleme Olabilir!

En yaygın cilt sorunlarından biridir bacak sivilceleri, genelde hormonların değişmesi ile ergenlik dönemi içerisinde artış göstermektedir. Erişkinlikte de görülebilen bacak sivilcelerinin oluşma nedenleri nedir bu sorun nasıl çözümlenir. Fazla olan hormonlar yağ bezelerini aktifleştirir böylece çok fazla “sebum” üretimine neden olmaktadır.

Çok fazla sebum olduğunda ise derideki gözenekler ve kıl kökleri cilt hücreleri ile tıkanmaktadırlar. Tıkanan bu gözenekler ya iltihaplanır ya da enfekte olursa eğer sivilcelerin oluşumuna yol açmaktadır. Bacaklarınızda sivilce oluşumu nedenleri arasında “folikülit” başta gelmektedir. Ayrıca folikülit bacaklarda sivilce oluşumun en yaygın olan  nedenlerinden biri olarak görülür.

Bacakta Sivilce

Bacakta Sivilce

Bacakta Sivilce Oluşumu

Bacakta Oluşan Folikülütin Nedenleri Aşağıdadır;

  • Vücudunuzun çok fazla ısıya maruz kalması ve aşırı terleme
  • Tıraş sonrası oluşabilen sivilceler
  • Dar giysiler giyinmek
  • Kıl dönmesi, batık kıl
  • Aşırı fazla stres
  • Hijyen eksikliği

Kurdeşen ve egzama bacaklarda sivilce ve döküntü oluşmasına sebep olan risk faktörleri arasındadır. Sivilce tedavisi için kesinlikle bir uzman hekime başvurmanızda fayda vardır. Doktorunuzun reçete edeceği ilaçlar ve kremler bu tür sorunların iyileşmesi için en doğru seçenek olacaktır.

İşte bacakta sivilcelerden kurtulmayı sağlayan doğal tedavi yöntemleri…

Bacakta sivilcede hijyene dikkat edilmeli

Bacakta sivilce hijyenini sağlamak için gün içerisinde iki defa sıcak su ile yıkamalısınız. Sıcak su bakterilerin yok olmasını sağlar ve böylelikle bacaklarınızın temizlenmesini sağlar.

Bitkisel yağlar

Çay ağacı yağı ya da kırmızı kantaron Yağını günde içerisinde iki kere uyguladığınızda cildinizde rahatlama sağlanır ve cilt hücrelerinde yenilenme gözlemlenir.

Nemlendirici

Bacaklarınıza nem desteği sağlamak sivilceleri yok etmenin en etkili bir yoludur. Cildiniz kuruduğunda kaşıntıya sebebiyet verebilir ve cildinizde tahrişe neden olur. Bunun önüne geçmek adına mutlaka her gün nemlendirici kullanmanız gereklidir.

Kese

Duş alırken, kese cildinizde biriken kiri ve yağı temizlemek için etkili yöntemlerden bir tanesidir. Özellikle de bacaklarınıza kese uyguladığınızda kan dolaşımı sağlanır. Sivilce ve selüliti azaltmada destek olur.